Wypadek w pracy – jakie dokumenty będą potrzebne?
Jeśli dojdzie do wypadku w miejscu pracy, konieczne jest szybkie podjęcie odpowiednich działań formalnych. Najważniejsze dokumenty to przede wszystkim protokół powypadkowy, karta wypadku przy pracy, zaświadczenie od lekarza oraz ewentualnie dokumentacja medyczna, zgłoszenie do urządzeń państwowych (np. ZUS), a także oświadczenia świadków zdarzenia.
Dokumenty wymagane podczas zgłaszania wypadku w pracy
Aby prawidłowo zarejestrować wypadek przy pracy i skorzystać z przysługujących świadczeń należy zebrać szereg dokumentów potwierdzających zdarzenie oraz jego konsekwencje zdrowotne. Tak naprawdę cały proces formalny zaczyna się zaraz po wypadku, od ustalenia okoliczności zdarzenia oraz jego przebiegu.
Najważniejsze dokumenty dotyczące wypadku przy pracy to:
- Protokół powypadkowy – sporządzany przez komisję zakładową, zawiera dokładny opis zdarzenia i ustalone przyczyny wypadku. Jest podstawowym dokumentem
- Karta wypadku – sporządzana gdy zespół powypadkowy ustali, że zdarzenie spełnia definicję wypadku przy pracy, a następnie przekazywana do ZUS-u.
- Zaświadczenie od lekarza – dokument potwierdzający obrażenia oraz czasową lub stałą niezdolność do pracy.
- Zgłoszenie wypadku do ZUS – sporządzone przez pracodawcę celem uzyskania świadczeń.
- Oświadczenia świadków – pisemne oświadczenia osób, które były w momencie zdarzenia, uwiarygodniają przebieg zdarzeń, opisując całą sytuację precyzyjnie i szczegółowo.
- Dokumenty medyczne – pełna dokumentacja leczenia, dokumentacja ze szpitala, zdjęcia RTG, wyniki badań itp.
Ciekawe fakty o wypadkach przy pracy w Polsce
Niestety, każdego roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków przy pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w roku 2022 zgłoszono ponad 66 tys. wypadków przy pracy, przy czym stanowili oni głównie pracownicy przemysłu, budownictwa oraz transportu i gospodarki magazynowej.
Warto zauważyć, że:
- Najczęstszą przyczyną wypadków w pracy są upadki osób oraz niewłaściwe używanie sprzętu roboczego.
- Dużą rolę odgrywa brak należytych szkoleń bhp oraz niedopatrzenia w stosowaniu środków ochrony osobistej.
- Najwięcej wypadków zgłaszają małe przedsiębiorstwa, gdzie często brakuje odpowiednich procedur bezpieczeństwa.
Cytaty z wiarygodnych źródeł na temat wypadków przy pracy
Według portalu Prawo.pl:
„Obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie zdarzenia do ZUS-u w ciągu 14 dni od wystąpienia wypadku. Szczególnie istotny jest protokół powypadkowy podpisany przez wszystkich członków komisji oraz poszkodowanego lub świadka.”
Portal Kadry i Płace wskazuje zaś, że:
„Z punktu widzenia ZUS podstawowym dokumentem jest karta wypadku, a zawarte w niej informacje stanowią podstawę dla ubezpieczyciela, by przyznać lub odmówić świadczenie pieniężne.”
Podsumowanie – procedura jest kluczowa
Pamiętajmy, że właściwe zgromadzenie dokumentacji przy wypadku w pracy jest bardzo ważne. Po wypadku konieczne jest przestrzeganie wszelkich formalności, gdyż tylko w ten sposób przysługiwać będą nam odpowiednie świadczenia. Zaniedbanie dokumentacji może poskutkować poważnymi trudnościami w uzyskaniu odszkodowania, czy renty odszkodowawczej z ZUS. Działać należy szybko, zorganizowanie i z troską o wiarygodność wszystkich dokumentów.