Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to osoba fizyczna

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to osoba fizyczna?

Tak. Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma działalności, którą prowadzi osoba fizyczna we własnym imieniu, na własny rachunek i odpowiedzialność. W świetle polskiego prawa działalność ta nie uzyskuje osobnej osobowości prawnej od swojego właściciela, co oznacza, że przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem osobistym.

Czym charakteryzuje się jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia biznesu. Zgodnie z polskim prawem cywilnym:

  • Nie posiada osobowości prawnej – przedsiębiorca i działalność gospodarcza to ten sam podmiot w sensie prawnym i podatkowym,
  • Za zobowiązania firmy odpowiada osobiście przedsiębiorca całym swoim majątkiem,
  • Rejestracja odbywa się poprzez wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Istotne jest tutaj także uproszczenie procedur dotyczących księgowości – właściciel może stosować prostą księgowość (księga przychodów i rozchodów).

Osoba fizyczna a jednoosobowa działalność gospodarcza – różnice w praktyce

Choć pod względem prawnym jednoosobowa działalność gospodarcza nie różni się od osoby fizycznej, w praktyce sytuacja jest bardziej złożona. Każdy przedsiębiorca jednoosobowy posiada dwa różne numery identyfikacyjne:

  • NIP – Numer identyfikacji podatkowej
  • PESEL – wykorzystywany głównie w przypadku osób prywatnych

Oznacza to, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą występuje na rynku pod dwoma aspektami – jako przedsiębiorca oraz jako „zwykły” obywatel.

Opinie ekspertów i ciekawe fakty

Eksperci podatkowi jasno podkreślają tożsamość osoby fizycznej z prowadzoną przez nią działalnością. Według portalu podatkowego Infor:

„Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest prawnie tożsama z tą działalnością, odpowiada więc za wynikające z niej zobowiązania majątkiem prywatnym.” – serwis podatkowy Infor.

Co ciekawe, w Polsce aż około 80% wszystkich firm to właśnie jednoosobowe działalności gospodarcze. Wynika to m.in. z prostoty założenia firmy, braku kosztów początkowych związanych z rejestracją czy uproszczonej księgowości.

Zalety i wady jednoosobowej działalności – krótkie podsumowanie

Podejmując decyzję o prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Zalety:

  • Prostota i szybkość rejestracji online,
  • Minimalne formalności księgowe,
  • Kontrola właściciela nad wszystkim decyzjami biznesowymi.

Wady:

  • Odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania,
  • Możliwe trudności z pozyskaniem dużych źródeł finansowania.

Podsumowanie

Podsumowując, jednoosobowa działalność gospodarcza jest prawnie tożsama z osobą fizyczną, która tę działalność prowadzi. Daje to przedsiębiorcy szereg korzyści ale też stawia przed nim pewne ryzyka, szczególnie jeśli chodzi o odpowiedzialność finansową. Zanim więc zdecydujesz się na prowadzenie jednoosobowej działalności, dobrze przeanalizuj wszystkie argumenty i dostosuj formę prowadzenia firmy do swoich potrzeb i możliwości.

Lisowski Marek
Lisowski Marek

Łączy analityczny umysł z praktycznym podejściem do życia. Z wykształcenia prawnik, z doświadczenia przedsiębiorca, a z pasji – obserwator zmian społecznych i technologicznych. Na blogu pisze o tym, jak mężczyzna może odnaleźć się we współczesnym świecie biznesu, nauki i prawa, nie tracąc przy tym autentyczności.

Artykuły: 129